Haberler

İSEK YENİ FUAR GİRİŞİMCİ DESTEK STRATEJİSİ

Tarih: 12.10.2017

 

İnovita ve İSEK olarak, son birkaç senedir tıbbi cihaz ve medikal teknoloji alanındaki önemli fuarlara (Medika, Arabhealth, Expomed, BIO... ) genç girişimcilerin katılımını sağlamaya çalışıyoruz. Bu kapsamda fuarlarda toplu özel pavilyonları organize etmekle görevlendirilmiş kuruluşlar ile (çoğu kez girişimci alanları için indirim alarak) sözleşme yapıyor, genç girişimcilerden de projelerimizdeki mali destek tutarını da düştükten sonra sadece sınırlı bir katkı payı alarak bu tür fuarlara oldukça uygun koşullarda katılımlarını sağlıyorduk. Aşağıda detaylandırıldığı şekilde bu konudaki stratejimizi gözden geçirmeyi düşünüyoruz:

- Genç girişimciler fuarın diğer masraflarını da ödemekte zorlanmaktalar, kamu desteklerinden yararlanmak için ayrı sözleşme ve ayrı alan koşulu olduğundan ek destek de çoğunlukla alamıyorlar, tek tek masalarda katılım, her firma için istenen getirileri sağlamıyor (ayrıca, ilgi belirtip sözleşme sonrası katkı paylarını ödeyemezlerse ya da gelmekten vazgeçerlerse biz borçlu duruma düşüyoruz.)

- Bundan sonra projemizde yer alan fuar mali desteklerini, eğer birden fazla firma bir araya gelip ortak bir uluslararası pazarlama stratejisi kendileri geliştirirse onları mali ve personel ile desteklemek amaçlı kullanmayı düşünüyoruz (ortak katalog/web alanları hazırlama, bir etkinlikte ortak tanıtım/satış faaliyeti için yetkin eleman sağlama, bu ortak personelin fuar seyahatini desteklemek gibi...)

- Girişimcilerimizin fuarda özel bir alanda yer alması için organizasyon firmalarına yönlendirilme konusunda çalışmalara devam edeceğiz. Örnek olarak 2018 yılındaki EXPOMED fuarı bünyesinde geniş bir İnovasyon Alanı TÜYAP-REED’in kendisi tarafından organize edilmektedir. İSEK  olarak bu faaliyetin her aşamasına destek vermeyi ve katılım sağlamayı planlıyoruz. Diğer uluslararası fuarlarda Türkiye katılımının organizasyonunda yetkilendirilmiş kuruluşların kendilerinin de genç girişimci alanları açmalarını teşvik etmeye ve başta Ekonomi Bakanlığı olmak üzere bu alana katılacak ilk ve genç girişimcilerin özellikle desteklenmesi için yeni stratejilerin geliştirilmesi konusunda üyelerimizin taleplerini iletmeye devam edeceğiz.

 

Bu konu önümüzdeki küme icra kurullarında ve çalışma grubu toplantılarında detaylı konuşulacak. Oluşturulacak aday ortak pazarlama çalışma gruplarına yönelik olarak  veya bu uluslararası pazarlama konusuna  katkı sağlamak, destek olmak veya yeni stratejiye yönelik olarak önerilerde bulunmak isterseniz küme koordinatörümüz Prof. Dr. Cengizhan Öztürk ile direk temasa geçebilirsiniz...