Haberler

ÜTS GEÇİŞ TAKVİMİ BİLGİLENDİRMESİ

Tarih: 02.06.2017

ÜTS’nin 5. ve son çalıştayı 23-24 Mayıs 2017 tarihlerinde İzmir’de yapılmıştır. TÜBİTAK Bilgem YTE ve TİTCK ev sahipliğinde yapılan toplantıya ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin yanı sıra sektörden de çok yoğun katılım olmuştur.

 

Toplantı açılışında projeyi tanıtan Proje Yöneticisi Dr.Ahmet Dikici’nin sunumunu haber dosyamızda bulabilirsiniz. Çalıştayın diğer sunumları henüz yayınlanmamıştır, ÜTS portalında (http://uts.saglik.gov.tr/) 5. çalıştaya ilişikin kısa anlatımı bulabilir ve yayınlanmış sunumları izleyebilirsiniz.

 

Çalıştayda önemli olarak “ÜTS geçiş takvimi” TİTCK tarafından yapılan sunumda  bildirilmiştir.

 

Bu takvime göre ÜTS’nin açılış tarihi 12 Haziran 2017 Pazartesi günüdür. Kurum sağlıklı bir aktarım yapılabilmesi için bu açılış tarihinden 5 iş günü önce TİTUBB’u veri girişine kapatacağını ayrıca yine sunumunda belirtmiştir.

 

Kurum tarafından iletilen 5 iş günü öncesi kuralına göre; verilerin ÜTS’ye aktarılmasına 5 Haziran Pazartesi günü başlanacağı ve bu durumda da 2 Haziran Cuma günü itibarı ile TİTUBB’un veri girişine kapatılacağı öngörülmektedir. ÜTS açıldıktan (12 Haziran) sonra da tüm işlemleri ancak ÜTS’de yapabileceksiniz.

 

 Konu sadece ürün kayıtları ile ilgili değildir, ihale departmanları/bayilik onaylarını yürüten departmanlar, ihale ve bayi ilişkileri ile ilişkili tüm satış ve pazarlama departman çalışanlarının bilgilendirilmesi çok önemlidir. 5 Haziran- 12 Haziran arası tarihlerde girilecek ihalelerde yeni bayilik onayı veremeyeceklerini mutlaka hatırlatınız. TİTUBB’da var olan bayiliklerinden iptal etmek isteyeceklerini de iptal edemeyecekler.

 

 Aynı şekilde 12 Haziran tarihinden sonra da girilecek ihaleler ile ilgili yeni bayilik onayı vermeniz gerekecekse, öncelikle ürünün ÜTS’de onaylı olması gerekecek. Onay için gereken bu süre çeşitli nedenlerle uzayabilir.

 

Sonuç olarak, sıkıntı yaşamamak açısından 5 Haziran- 30 Haziran arası girilecek ihalelerde yeni bayiler ile çalışılması planlanıyorsa ya da gerekecekse, bunun şimdiden planlanıp bayilik onaylarının mutlaka 5 Haziran’a kadar verilmesi önemlidir.

 Geçiş sürecinde sorun yaşanması durumunda TİTCK ve ilgili kurumlar pazara ürün verilmesinin önünü açacak gereken aksiyonları alacağını dile getirmiştir, ancak çalıştay sırasında ilan edilmiş takvim bu şekildedir. Bu nedenle takvime uygun şekilde aksiyonlar almanız yaşanabilecek problemleri en aza indirecektir.

Detaylı bilgi için ayrıca http://www.massiad.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.