Türkiye’de Biyo Ekosistemi Semineri

Tarih: 13.05.2014
Yer: Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü, AZ-19, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü, İstanbul

Özet:Girişimcilik eko sisteminin yeşerebilmesi için Babson College modeline göre 6 ana unsur vardır: Kültür, Finansman, İnsan Kaynakları, Pazar, Destekleyici Kurumlar ve Düzenleyici Yapı. Ülkemizde bu resim nasıldır, Biyotek şirketleri ve şirketleri destekleyen kurumlar bunun neresindedir? Biyo ekosistemi için kritik kütle yakalanmış mıdır? Bu seminerde bu konular detaylı olarak tartışmaya açılacaktır.

Doğan Taşkent, 1993 yılında Eidgenösische Technische Hochschule Zürich (ETH) Elektrik Mühendisliği Fakültesi’nden mezun olmasının ardından, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Polytechnic Institue of NYU üniversitelerinde doktora programına girdi ve elektrofizik ve teknoloji MBA konularında yüksek lisans derecesi alarak mezun oldu. 1998-2005 yıllarında Lucent Technologies Bell Laboratories’de (New Jersey) fiberoptik ağ sistemleri gurubunda Ar-Ge mühendisi, uzman danışman ve uzman eğitimci olarak görev aldı. Bu süre zarfında Verizon, BT, Telia, Deutsche Telekom, Global Crossing, Qwest ve UPC şirketlerinin değişiklik kıtalardaki elektro-optik ağ altyapılarının kurulumlarını üstlendi. New York’taki Lucent Worldwide Services grubunda ‘Knowledge Management’, ‘Competency Management’ ve ‘Telekom Teknolojileri’ alanlarında danışmanlık yaptı.

2006 senesinden bu yana Arkan & Ergin Kurumsal Finansman bünyesinde Türkiye’de telekomünikasyon, yenilenebilir enerji ve girişimcilik eko sistemi içinde şirket yapılandırma danışmanı olarak çalışmaktadır. Son senelerde birçok iş planı yarışması ve startup şirketinin hayata geçmesinde rol oynamıştır. MIT Enterprise Forum kurucu başkanıdır ve Endeavor Türkiye danışma kurulunda bulunmaktadır.