Gelin Türkiye’de Üretelim: Taşınabilir ECMO

Tarih: 07.11.2017
Yer: Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü, AZ-19,   Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü, İstanbul

7 KASIM(SALI)
13.00 - 14.00 (!)
Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü, AZ-19,  
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü, İstanbul

Doan Baykut, MD, PhD

Associate Professor of Thoracic and Cardiovascular Surgery CEO, Coras Medical AG, Reinach, İsviçre Founder and CEO, BYMEC Medical & Environmental Consulting, Dornach, İsviçre

Seminer Hakkında: 

ECMO (ExtraCorporeal Membrane Oxygenation), hayati tehlike yaratan kalp ve/veya akciğer yetmezligi durumlarında öngörülen bir tedavi metodudur. ECMO, açık kalp cerrahisinde rutin olarak kullanılan ve “pompa“ adı verilen kalpakciğer makinesinin ameliyat ortamı dışında kullanılması görünümündedir. Hem kalbin (kan dolaşımı) hem de akciğerin (oksijenasyon ve CO2-eliminasyonu) görevlerini üstlenebilmesi nedeniyle ECMO, kritik vakalarda hayat kurtarmaya yönelik bir girişimdir. ECMO yöntemi ilk olarak 70’li yıllarda kullanılmaya başlamış, fakat klinik sonuçların o tarihlerde fazla başarılı olamaması nedeniyle terkedilmiş ve 20 yıldan daha uzun bir süre “egzotik“ bir metot olarak kabul edilerek çok seyrek olarak uygulanmıştır. Acil kalp-dolaşım yetmezliği vakalarında ECMO sistemleri “ECLS“ (ExtraCorporeal Life Support) adı altında da tanımlanmaktadır. Son yıllarda gerek klinik girişimlerin, gerekse teknolojinin hissedilir gelişmeler kaydetmesi sonucunda ECMO adeta bir “rönesans“ geçirmiş ve bu tedaviye karşı olagelen çekimserliğin de giderek azalması sayesinde bircok klinik disiplinde günümüzde başarıyla kullanılmaya başlamıştır. Halen ECMO/ECLS sistemleri genelde hastane içi kullanıma yöneliktir. Ancak, hayati tehlike yaratan acil vakaların çoğu kez hastane dışında oluştuğunu göz önünde bulundurursak, “hastayı tedaviye degil, tedaviyi hastaya getirebilecek“, yani ilk müdahaleyi hastane dışında başlatabilecek küçük ebatlı, taşınabilir sistemlerin geliştirilmesi son derece önemlidir. Bu konuda bazı girişim ve geliştirmeler yapılmış olmasına rağmen, bu tür sistemlerin kullanımı hala tatmin edecek düzeye gelmemiştir. Hedefimiz, yeni geliştirilen bir mobil ECMO/ECLS sistemiyle konuya odaklanarak bu teknolojinin Türkiye’de de üretilmesini sağlamaktır.

 

About the Speaker:

Dr. Baykut is associate professor of thoracic and cardiovascular surgery. As a cardiac surgeon, he has extensive operative experience for more than 30 years. He was a former senior consultant at Duisburg Heart Centre, Germany, and University Hospital Basel, Switzerland with key aspects in extracorporeal circulation research. During his career, Dr. Baykut had scientific activities at Texas Heart Center, Houston, USA and performed internationally respected research work with publications and congress presentations, frequently as an invited speaker. He is extensively linked with international key opinion leaders in the field of cardiovascular surgery and cardiology, as well as cardiovascular technologies. For almost ten years, Dr. Baykut is in charge of developing new technologies in the field of mechanical circulatory support systems. Dr. Baykut is alumnus of Istanbul Erkek Lisesi. He was graduated from Goethe University, Frankfurt, Germany (1984) with the degree of MD. He received his PhD (2003) at University of Basel, Switzerland.