SANAYİ İŞBİRLİĞİ VE OFFSET PROGRAMLARI

Tarih: 07.04.2016
Yer:

 
 

SANAYİ İŞBİRLİĞİ VE OFFSET PROGRAMLARI

 

Teknopark İstanbul TTO, “Sanayi İşbirliği ve OFFSET Programları” konulu bir seminer organize etmiştir.  Sanayi İşbirliği Programı, yüksek teknolojili kamu alımlarında yerli sanayiye iş payı verilerek, yerli sanayinin iş yapabilme yeteneğinin ve teknoloji yoğunluğunun yükseltilmesini sağlayan teknoloji transfer mekanizmasıdır.
 
Ülkemizde uygulamaları öncelikle savunma sanayisinde görülen bu konunun;  15 Şubat 2015 tarihinde yayımlanan “4734 sayılı Kamu ihale Kanunun 3 üncü Maddesinin (u) Bendine Göre Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Sanayi İşbirliği Programı Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik” ile savunma dışı mal ve hizmet alımlarında da uygulanmasının önü açılmıştır.  
 
Seminerimiz her sektörden şirket temsilcisine ve tüm ilgililere açıktır, 7 Nisan 2016 tarihinde 10.00-12.00 saatleri arasında gerçekleşecektir.  Konuşmacımız Sayın Av. Şafak Herdem olup, gündemimiz aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.

Mevzuata ilişkin bilgilendirme

Dünyadaki başarılı "Sanayi İşbirliği Programları" ile ilgili örnekler ve karşılaştırma

Tedarikten geliştirmeye sanayi işbirliği uygulamalarındaki esaslar

Ülkelerarası ticaret ve sanayi işbirlikleri

Sanayi İşbirliği ekonomisi ve değişime uyum sorunları

Dünya Ticaret Örgütü uygulamaları kapsamında  yerlileşme ve yerelleşme hususları

Uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar (yerli sanayi, yüklenici ve otoriteler perspektifinden)

Kamu tedariki ve yerlileşmenin ekonomik gelişme ve ekonomik kalkınma bakımından önemi


 

Sayın Av.Şafak Herdem hk. Kısa Bilgi:
 
Şafak Herdem, HERDEM Avukatlık Bürosu’nun kurucu ortaklarından olup havacılık ve savunma sanayi, bankacılık ve finans, enerji ve yaşam bilimleri öncelikli olmak üzere çeşitli sektörlerde yabancı şirketlere ve bireysel katılım yatırımcılarına hukuk ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Kariyerine Eldorado Gold Corporation’da başlayan HERDEM, Türkiye, İngiltere ve Hollanda’daki bir çok yatırım anlaşmasında görev almıştır. Aynı zamanda Avrupa Melek Yatırımcılar Ağı Hukuk Komitesi kurucusu, Hollanda merkezli bir yatırım yönetim şirketinin EMEA Bölge Müdürü ve Amerikan Uluslararası Ticaret Tahkim Mahkemesi hakemidir. Kısa bir süre önce; Global Offset and Counter Trade Association (Washington merkezli bir STK) içinde hukuk komitesinin kurulmasına da öncülük eden HERDEM, yabancı yatırımcılarla, Türk endüstrisi arasında yeni ticari birliklerin kurulmasında da görev almaktadır. En son London Stock Exchange tarafından finans ve bankacılık alanında en iyi avukat ödülüne layık görülmüştür.

Programda sağlık alanında özel açıklamalar olacaktır. 


Saygılarımızla,
Teknopark İstanbul TTO

 

 

 

 

 

KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ!

 
 

 

Website

 

Twitter

 

Facebook

 

Email